Windows Server 2012 Üzerine Hyper-V Kurulumu

Windows Server 2012 Üzerine Hyper-V Kurulumu

Hyper-V’nin Windows Server üzerinde bir role olarak yer aldığını söylemiştik. Bu durumda GUI’den Hyper-V kurulumu için Add roles and features bölümüne, komut satırından Hyper-V kurulumu için PowerShell aracına gitmeniz gerekir.

GUI tabanlı Hyper-V Kurulumu

hyperv-kurulumu-img-015

Add roles and features sihirbazını başlattıktan sonra aşağıdaki gibi ilerleyin.

hyperv-kurulumu-img-017

hyperv-kurulumu-img-019

hyperv-kurulumu-img-021

Select server roles penceresinde Hyper-V rolünü seçtiğiniz anda sistem tüm gereksinimleri kontrol eder ve bir problem varsa size detaylı olarak bildirir.

hyperv-kurulumu-img-022

Eğer bir problem uyarısı yoksa aşağıdaki gibi yönetim araçlarını da yükleyerek ilerleyin.

hyperv-kurulumu-img-024

hyperv-kurulumu-img-026

hyperv-kurulumu-img-028

Eğer bu aşamada dış dünya ile haberleşebilen bir Virtual Switch yaratmak istiyorsanız, aşağıdaki pencerede bir fiziksel Network Adapter seçebilirsiniz. Bu adım opsiyoneldir. Virtual Switch’ler sanal makinelerin ağ protokolleri ile kendi aralarında veya dış dünya ile konuşmaları için gerekli bileşenlerdir. Eğer Virtual Switch’ler konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz bu adımı atlayın. Kurulumun ardından da kolayca Virtual Switch’ler oluşturabilirsiniz.

hyperv-kurulumu-img-030

Aşağıdaki pencerede, söz konusu Host için Paylaşımsız Canlı Aktarım – Shared-Nothing Live Migration gönderimlerinin kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili seçim yapabilirsiniz. Bu bölüm opsiyoneldir. Virtual Machine Migration konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz bu adımı atlayın.

hyperv-kurulumu-img-032

Aşağıdaki pencerede, yeni sanal makine oluşturma işlemleri sırasında belirtmeniz gereken sanal makine bileşen dosyalarının (XML, VHD/x, vb.) bulunacağı dizinler ile ilgili ön tanım yapabilirsiniz. Yeni sanal makine oluşturma işlemi sırasında size önerilen dizin olarak burada belirttiğiniz dizinler getirilir. Bu tanımları yeni sanal makine oluşturma anında veya herhangi bir anda da değiştirme şansınız var. Opsiyonel bir adımdır. Şimdilik bir değişiklik yapmadan devam edin.

hyperv-kurulumu-img-034

hyperv-kurulumu-img-036

hyperv-kurulumu-img-038

Kurulumun tamamlanması ardından sunucuyu restart edin. Duruma göre art arda iki restart gerçekleşebilir. (İkinci restart otomatik olarak gerçekleşir)

Sunucu açıldığında artık bir Hyper-V Host durumundadır ve bir terslik yoksa sanal makineler oluşturup çalıştırmak için hazırdır.

PowerShell Tabanlı Hyper-V Kurulumu

Örneğin bir Windows Server 2012 – Server Core üzerine veya yine Server with GUI üzerine Hyper-V kurulumunu PowerShell ile çok daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

PowerShell komut satırı aracını açın.

hyperv-kurulumu-img-040

Aşağıdaki komut ile kurulum öncesinde Hyper-V rolü ve yönetim araçlarının sunucu üzerindeki durumuna bakabilirsiniz.

Get-WindowsFeature Hyper-V*

hyperv-kurulumu-img-042

Hyper-V rolü ve yönetim araçları için sol tarafındaki kutucuklar boş durumda, yani bu bileşenler sunucu üzerinde yüklü değil. Bununla birlikte Install State’ler Available olarak görünüyor, yani kurulum için uygun durumdalar.

Hyper-V rolü ve yönetim araçları kurulumunu tek satırda başlatmak için aşağıdaki komutu çalıştırın.

Install-WindowsFeature Hyper-V, Hyper-V-PowerShell, Hyper-V-Tools

hyperv-kurulumu-img-044

Kurulum aşağıdaki gibi ilerler.

hyperv-kurulumu-img-046

Kısa süre sonra sunucuyu yeniden başlatmanız gereken bir uyarı ile kurulum tamamlanır.

hyperv-kurulumu-img-048

Aşağıdaki gibi sunucuyu yeniden başlatın. Duruma göre art arda iki restart gerçekleşebilir. (İkinci restart otomatik olarak gerçekleşir)

hyperv-kurulumu-img-049

Sunucu açıldığında artık bir Hyper-V Host durumundadır ve bir terslik yoksa sanal makineler oluşturup çalıştırmak için hazırdır.

Hyper-V Kurulumu Sonrası Doğrulama

Birkaç küçük kontrol yaparak Hyper-V rolü ve yönetim araçlarının kurulumu ile hypervisor’ın çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz.

hyperv-kurulumu-img-051

hyperv-kurulumu-img-053

hyperv-kurulumu-img-055

hyperv-kurulumu-img-056

Ve tabi en bilindik test yöntemi için yukarıdaki gibi Hyper-V Manager konsolu üzerinden yeni bir sanal makine oluşturun ve start etmeyi deneyin. Start oluyorsa, hypervisor çalışıyor demektir 🙂

Windows Server 2012 Hyper-V kurulumu sonrasında yeni sanal makine oluşturmakla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa aşağıdaki dokümanı referans alabilirsiniz.

Kaynak : serhatakinci.com

Share this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir