Kapat
Reklam Alanı
Microsoft 0

Hp ProLiant DL380 Gen9 Kurulum ve Raid Yapılandırma

Flexible Portal Teması

 

Hp ProLiant DL380 Gen9 sunucu yapılandırmasına değinecem. Ürün özellikleri için https://www.hpe.com/h20195/v2/getpdf.aspx/c04346247.pdf adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ben sunucu kurulumu yapmadan önce firmware güncellemesi çıkmıştı önce onu güncelledim sonra kurulum işlemine geçtim. Raid 5 olarak yapılandıracam disklerimi. Bunun için 3 adet diski Raid için ve bir tanesinide disk bozulmasına karşın Hot Spare olarak ayarlıyacam.

Kurulum aşamaları :

1.Öncellikle raid yapılandırmasını ayarlamak için sunucu açılışında f10 ile devam ediyorum.

2.Raid yapılandırması için Perform Maintenance menüsü ile devam ediyorum.

3.Açılan menüde HP Smart Storage Administrator (SSA) ile devam ediyorum.

4.Sol tarafta Smart Array P840ar seçeneğine tıklıyorum.

5.Ortta kısımda Action menüsünde Configure seçeneğini tıklayarak devam ediyorum.

6.Create Array seçeneği ile devam ediyorum.

7.Benim sunucuda 4 adet 4TB 7.200rpm disk takılı. Bunları Raid 5 yapıcam. Bildiğiniz gibi Raid 5 için en az 3 adet disk gerekli. Ben 3 diskimi seçip devam ediyorum. Kalan 1 adet diskimi ise risk durumları için Hot Spare olarak ayarlıyacam.

8. 3 adet diskimi seçtikten sonra altta create array butonu ile devam ediyorum. Çıkan ekranda raid 5 seçeneğini seçiyorum. Diğer seçenekleri değiştirmedim. Create Logical Drive butonunu tıklıyorum.

9.Bu ekranda küçük bir disk özeti çıkıyor karşımıza.

10. Altta bulunan Manage Space Drivers butonu ile Hot Spare diskimi ayarlıyacam.Bu buton ile devam ediyorum. Kalan tek diskim ekranda belirdi gördüğünüz gibi. Diskimi Seçip Save diyorum.

11. Bu ekranda Hot Spare diskinden sonra oluşan yapının özetini görüyoruz. Finish diyip Raid yapılandırmasını tamamlıyorum. Hepsi bu kadar basit gördüğünüz gibi.

12. Raid yapılandırmadan sonra sol menüde Unasiggned Drivers kısmının 0 (sıfır) olduğunu göreceksiniz.

13. Üst tarafta X işareti ile çıkış yapıyorum.

Raid yapılandırması bittikten sonra çıkış yaptığınızda aşağıdaki menüde Configure and Install seçeneği ile işletim sistemi kurulumuna geçebilirsiniz veya sunucu ilk açılışında F11 ile Boot Menüsüne gidip burda işletim sistemi kurulumunu yapabilirsiniz. Bundan sonrası Windows veya Linux türevi işletim sistemi kurulumunu yapabilirsiniz.

 

{admin}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir